• An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
Opłaty drogowe w Turcji od stycznia 2013 PDF Drukuj Email

Z dniem 1 stycznia 2013 roku rozpoczyna w Turcji funkcjonowanie nowy system poboru opłat na autostradach i poszczególnych mostach podlegających dotychczas opłacie za przejazd (do tych obiektów zalicza się między innymi  mosty w Stambule nad Cieśniną Bosfor).

http://www.turkeytravelplanner.com/trans/Car/pay_toll.html

Dla przypomnienia, w 2010 roku Turcja zaprzestała manualnego (ręcznego) poboru opłat. Autostrady, niektóre odcinki dróg głównych oraz mosty zostały objęte elektronicznym systemem OGS. Działanie systemu polega na tym, iż opłata pobierana poprzez rozpoznanie za pomocą kamer drogowych numeru rejestracyjnego pojazdu pod warunkiem, że użytkownik pojazdu wcześniej wprowadził środek  pojazdu do systemu i aktywował konto pre-paid). Na niektórych drogach działa również system KGS, w którym otwarcie bramki wymaga przyłożenia do czytnika karty pre-paid, wykupionej w oznaczonych bankach. Karty te również należy uzupełniać środkami pieniężnymi.

Nowy system opłat drogowych HGS zastąpi całkowicie obowiązujący do teraz system KGS, jednak system OGS będzie funkcjonował w dalszym ciągu. Celem wprowadzenia nowego systemu poboru opłat jest przede wszystkim zwiększenie przepustowości bramek poboru opłat, gdzie obecnie tworzą się liczne zatory.

Zasadniczo system HGS opiera się na dość dużej nalepce magnetycznej, instalowanej na przedniej szybie. Szczegóły można poznać na stronie internetowej operatora płatności: http://hgsmusteri.ptt.gov.tr/bosCSC. Ponieważ strona jest wyłącznie w języku tureckim, polecamy skorzystanie z tłumacza Google, który dość poprawnie rozpoznaje treści na stronie.

Zakup chipów i/lub kart HGS będzie możliwy w oddziałach PTT (Turecka Poczta), na stacjach paliwowych, niektórych bankach (np. Garanti Bank) oraz w punktach obsługi pojazdów na autostradach. W chwili obecnej punkty HGS działają m.in. po stronie europejskiej Stambułu, przed wjazdem na płatny most nad Bosforem.

Ponadto należy pamiętać, że system HGS działa wyłącznie przy zachowaniu znacznie ograniczonej prędkości przez wjazdem pod czujnik poboru opłat. W chwili obecnej maksymalna prędkość w trakcie uiszczania opłaty została ustalona na 30 km/h (obecne są na tych drogach dojazdowych do bramek znaki).