• An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
Aktualności
Ważna zmiana ustawy o transporcie drogowym PDF Drukuj Email
wtorek, 16 kwietnia 2013 00:11

W dniu 5 kwietnia 2013 roku przekazano Prezydentowi do podpisu wyczekiwaną od niemal 2 lat nowelizację ustawy o transporcie drogowym, która dostosowuje polski system prawa transportowego do norm unijnych, a w szczególności do przepisów pakietu transportowego wg rozporządzeń 1071-1073/2009. Ponadto dokonano ciekawej zmiany do ustawy o czasie pracy kierowców. Do najważniejszych zmian należą:

Więcej…
 
SPFT skarży GITD do GIODO PDF Drukuj Email
czwartek, 21 marca 2013 22:31

W związku z faktem, że wg opinii Stowarzyszenia Polskie Forum Transportu organ GITD nieprawnie gromadzi dane osobowe właścicieli pojazdów, którymi popełniono naruszenie w postaci nieuiszczenia opłaty Viatoll, oraz z uwagi na brak reakcji Rzecznika Praw Obywatelskich w tym zakresie, Zarząd SPFT postanowił złożyć do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych wniosek o kontrolę GITD w tym zakresie. Poniżej pełna treść wniosku Zarządu SPFT. Zapraszamy do lektury.

Pismo Zarządu SPFT.004.03.2013.SP

 
Kontrole drogowe w Czechach PDF Drukuj Email
piątek, 15 marca 2013 23:54

[ARTYKUŁ CARGO MORAVA] KONTROLE DROGOWE W REPUBLICE CZESKIEJ CZĘSTO KOŃCZĄ SIĘ PRZEGRANYM POSTĘPOWANIEM ADMINISTRACYJNYM.Według dostępnych informacji, w ostatnich latach, Policja Republiki Czeskiej, podczas kontroli przestrzegania przepisów w zakresie transportu towarów (przede wszystkim zasad stosowania rozporządzenia 561/2006), zatrzymuje wyraźnie większą ilość pojazdów, w porównaniu do lat ubiegłych. W skali roku są to dziesiątki tysięcy kontroli, przy czym ilość kontroli w stosunku do kierowców zagranicznych wzrosła o kilkadziesiąt procent. Dochodzi również do wzrostu powiadomień o wykroczeniach, kierowanych do organów administracyjnych. Dokonując wyboru kary za wykroczenie wobec kierowcy zagranicznego, policja czeska coraz częściej stosuje narzędzie kaucji, co w praktyce oznacza zatrzymanie pojazdu do czasu uregulowania opłaty w postępowaniu administracyjnym.

Więcej…
 
Uszkodzona karta kierowcy - co dalej ? PDF Drukuj Email
piątek, 08 marca 2013 22:20

W ciągu ostatniego miesiąca do biura SPFT/CSK wpłynęło wiele zapytań odnośnie zasad postępowania kierowcy, któremu uszkodziła się karta do tachografu cyfrowego, bądź została ona skradziona lub zgubiona. Zatem aby rozwiać ewentualne wątpliwości przypominamy zasady, określone w rozporządzeniu Rady (EWG) nr 3821/85 - zgodnie z art. 15 ust. 1 wskazanego rozporządzenia, gdy karta kierowcy ulegnie uszkodzeniu, jest niesprawna lub nie jest w posiadaniu kierowcy, kierowca:

1. na początku trasy drukuje dane prowadzonego przez siebie pojazdu i wpisuje na tym wydruku:

  • dane umożliwiające identyfikację kierowcy (nazwisko, numer karty kierowcy lub prawa jazdy kierowcy), wraz z podpisem;
  • okresy, o których mowa w ust. 3 tiret drugie lit. b), c) i d) (czyli wcześniejsze okresy aktywności w danej zmianie roboczej)
Więcej…
 
Nowe drakońskie kary we Włoszech PDF Drukuj Email
piątek, 15 lutego 2013 00:00

Organy kontroli drogowej w całej Unii Europejskiej szczególną uwagę zwracają na wiarygodność okazywanych przez kierowców wykresówek czy danych z tachografu cyfrowego. W przypadku stwierdzenia manipulacji przy zapisie aktywności, zwykle są nakładane wielotysięczne kary pieniężne zarówno na przedsiębiorstwa transportowe, jak i kierowców. Również włoskie organy administracji państwowej zauważyły rosnący problem fałszowania zapisów tachografu i konieczności pilnego przeciwdziałania takim praktykom, przede wszystkim poprzez należyty system kar pieniężnych. Pod koniec stycznia 2013 roku kierowca ciężarówki z Niemiec został skazany przez sąd w Potenza na grzywnę w wysokości 15.000 euro, ponieważ w trakcie jazdy zmieniał zapisy tachografu przy użyciu magnesu umieszczonego przy impulsatorze.


Więcej…
 
Nowe wysokości diet od 1 marca 2013 PDF Drukuj Email
piątek, 15 lutego 2013 23:25

W dniu 1 marca 2013 roku wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r.w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. 167 z 2013 roku), wprowadzające nowe  zmienione stawki diet krajowych i zagranicznych. Pomimo, że głównym celem rozporządzenia jest uregulowanie zwrotu kosztów podróży służbowych dla osób pracujących na państwowych posadach, ma wpływ również na finanse przedsiębiorstw prywatnych.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 następna > ostatnia >>

Strona 17 z 24