• An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
Aktualności
Kontrola ITD – czyli im mniej wiesz tym więcej płacisz PDF Drukuj Email

Z punktu widzenia organu kontroli drogowej najlepszy kierowca to taki, który nie „dyskutuje”. Co za tym idzie, najczęściej kierowca nie „dyskutuje”, jeśli nie ma odpowiedniej wiedzy. Dla organu kontrolnego kierowca, który nie zna swoich praw i ogólnie przepisów obowiązujących w transporcie drogowym, to najlepszy obiekt kontrolny. Umożliwia bowiem sprawne przeprowadzenie kontroli drogowej i nałożenie grzywien (kar administracyjnych) bez zbędnych pytań, uwag czy obiekcji.  Nie budzi to obaw, jeśli kontrolujący nie wykorzystuje niewiedzy kierowcy w celu maksymalizowania kary pieniężnej – wówczas kierowca dowiaduje się o naruszeniach w toku kontroli drogowej i uzyskuje niezbędną wiedzę jak ich unikać w przyszłości. Gorzej, jeśli inspektor ITD mniej lub bardziej celowo wykorzystuje niewiedzę kierowcy w celu zmaksymalizowania kary pieniężnej…

Więcej…
 
Kolejne nielegalne działania Inspekcji? PDF Drukuj Email

W ostatnim 2-3 miesiącach do poszczególnych właścicieli pojazdów, które realizowały przejazd z przekroczeniem dopuszczalnej masy całkowitej, zaczęły napływać od Głównego Inspektora Transportu Drogowego wezwania do wskazania kierującego pojazdem, który dopuścił się przeciążenia pojazdu. Przykład takiego wezwania zawarto poniżej (w pliku PDF).

Więcej…
 
Dlaczego strona GITD milczy na temat wyroku Trybunału? PDF Drukuj Email

W dniu 23 lipca 2013 roku w związku ze sprawą o sygnaturze P.36/2013 Trybunał Konstytucyjny orzekł niezgodność z Konstytucją RP przepisów art. 10 ustawy z dnia 16 września 2011 roku o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 244 poz. 1454 z 2011 roku) w zakresie określenia, że w sprawach o nałożenie kary pieniężnej niezakończonych przed wejściem w życie ustawy stosuje się przepisy ustawy nowej, przewidującej wyższe kary pieniężne od ustawy w brzmieniu poprzednim. Inaczej mówiąc stosowanie nowego taryfikatora w stosunku do spraw wszczętych przed jego wejściem, w przypadku, gdy nowy taryfikator przewiduje wyższą karę, jest zdaniem Trybunału naruszeniem art. 2 konstytucji. Teraz pojawia się pytanie, czy problem zmiany przepisów i wysokości kar pieniężnych na przełomie roku 2011/2012 jest naprawdę istotny? Przede wszystkim sprawa dotyczy przewoźników, którzy mieli w Polsce kontrolę na drodze w ostatnich miesiącach roku 2011, zaś karę administracyjną w wyniku tej kontroli otrzymali w roku 2012. Tutaj konieczna jest analiza, czy wysokość potencjalnej kary, jaką otrzymałby przewoźnik na podstawie taryfikatora obowiązującego do końca roku 2011 jest wyższa, czy niższa od kary faktycznie otrzymanej od ITD. Jeżeli kara nałożona w 2012 roku za naruszenia popełnione przed 2012 rokiem jest wyższa, niż byłaby na podstawie starego taryfikatora, obowiązującego w chwili kontroli drogowej, to podstawa prawna nałożonej kary pieniężnej stała się na mocy orzeczenia Trybunału nieważna.

Więcej…
 
Wakacyjne zakazy ruchu PDF Drukuj Email
piątek, 28 czerwca 2013 13:03

Przypominamy, że z dniem dzisiejszym wchodzą wakacyjne zakazy ruchy dla pojazdów ciężarowych i zespołów pojazdów powyżej 12 ton dmc.  Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 roku w sprawie okresowych ograniczeń oraz  zakazów ruchu niektórych pojazdów na drogach (Dz.U. 147 poz. 1040 z 2007 roku ze zmianami) zakazy obowiązują w okresie od ostatniego piątku czerwca do ostatniej niedzieli przed rozpoczęciem zajęć szkolnych:

 1. od godz.08:00 do godz. 22:00 w niedzielę,
 2. od godz.08:00 do godz.14:00 w sobotę oraz
 3. od godz.18:00 do godz. 22:00 w piątek.

 

Więcej…
 
Szkolenie z zakresu księgowości i podatku VAT w przedsiebiorstwie transportowym PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   

Zapraszamy Państwa na darmowe szkolenie dotyczące księgowości w przedsiębiorstwie transportowym, które przeprowadzi Pani Anna Tomczyk z ATM CONSULTING. Większość z Państwa miała już okazję spotkać się z Panią Anną podczas, krótkiego wykładu odbywającego się na jednym z walnych zgromadzeń Stowarzyszenia. W planie szkolenia m.in.

 • Wybór właściwej formy ewidencji gospodarcze w przedsiębiorstwie transportowym;
 • Zmiana formy prowadzenia przedsiębiorstwa na spółkę z o. o. – wady oraz zalety;
 • Koszty i ich klasyfikacja w przedsiębiorstwie transportowym;
 • Podatki a delegacje;
 • Opodatkowanie transportu – podatek dochodowy;
 • VAT w transporcie - jak poradzić sobie z fiskusem.

Szkolenie będzie przygotowane specjalnie pod właścicieli i kadrę zarządzającą przedsiębiorstw transportowych. Po szkoleniu zostanie przewidziany czas na sesję pytań. Wszyscy pracownicy będą mogli otrzymać stosowne zaświadczenia o ukończeniu szkolenia.

Termin zgłoszeń do 14 czerwca, ilość miejsc ograniczona do 20!
W szkoleniu mogą brać udział przedsiębiorcy, pracownicy oraz księgowi.

Do wyboru dwa terminy: 22 i 28 czerwca, szkolenie odbędzie się w dniu, w którym zgłosi się więcej zainteresowanych.

W celu zapisania się na kurs prosimy o skorzystanie z interaktywnego formularza.

 

 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 następna > ostatnia >>

Strona 11 z 16